Oferta


Lista produktów


Wyszukiwanie rozszerzone

Rzetelna firma

E-mail
Zeolit arrow Zeolit
Żeniszek Tetra Blue MinkZespół końcówki lancy (690-6315-00-0020)

ZeolitZeolit

Zeolit to minerał, który występuje naturalnie w postaci skały.

Materiał ten jest w pełni ekologiczny i bezpieczny, a dzięki swoim właściwościom ma szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, także w ogrodnictwie i rolnictwie.

 

Zeolit ma różne frakcje, zależnie od tego, do jakich celów chcemy go wykorzystać.

 

  • Jeśli mamy zamiar dopiero zakładać trawnik, warto najpierw położyć drenaż z zeolitu.

          Drenaż kładziemy na 5-15 cm głębokości. Wystarczy warstwa o grubości 2-5 cm.

 

  • Można też wymieszać Zeolit z wierzchnią warstwą gleby w proporcji 1:4.

 

  • Gdy trawnik już istnieje pozostaje posypywanie jego powierzchni bardzo drobnym zeolitem, zwane piaskowaniem. Zaleca się stosowanie maksymalnie 0,6kg zeolitu na metr kwadratowy. Wystarczy zabieg przeprowadzić raz w roku, na wiosnę. Przed piaskowaniem warto najpierw cała murawę delikatnie przegrabić, aby usunąć resztki filcu i odsłonić ziemię. Następnie rozsypuje się drobną frakcję zeolitu. Nawet cienka warstewka tego minerału spowoduje poprawienie struktury gleby na trawniku i lepsze korzenienie się trawy. W czasie deszczu będzie ona gromadziła wodę i oddawała ją w czasie suszy. Pozwoli nam to zaoszczędzić na podlewaniu murawy, a dzięki właściwościom antyseptycznym zeolitu, będzie ona mniej narażona na choroby grzybowe.

 

Jak działa Zeolit

 

Po bardzo ulewnych opadach deszczu, nadmiar wody po prostu się wchłonie. Gdy będzie susza, zeolit sprawi, że trawnik będzie miał nadal wystarczającą ilość wody. Zeolit zachowuje się jak gąbka. Ma on też inne właściwości. Jedną z głównych zalet tej naturalnej skały jest zdolność wiązania, przechowywania, a potem oddawania potrzebnych roślinom pierwiastków chemicznych i substancji odżywczych. Dzięki temu silne ulewy nie wymyją z gleby składników odżywczych z zastosowanego nawozu. Przy dużych połaciach murawy jak pola golfowe czy boiska piłkarskie oszczędności na wodzie i nawozach sięgają 40 %. W prywatnych ogrodach to również oszczędność czasu na podlewanie i piękniejszy wygląd trawnika.

Inne, ale nie mniej ważne jego zastosowanie to oczka wodne .

Zeolit pochłania amoniak i jony amonowe (w  ilości 8% swojej masy). Zatem już minimalne jego ilość pochłonie olbrzymie ilości amoniaku (NH4), dla przypomnienia,  amoniak (NH4) już przy steżeniu kilku cząstek na milion w wodzie jest śmiertelny dla ryb. Zeolit ponadto korzystnie wpływa na równowagę biologiczną w zbiorniku, stabilizuje pH i utrzymuje na niskim poziomie zawartość substancji organicznych. Ma właściwości klarujące wodę.  Usuwa fenole i metale ciężkie. Dzięki swym właściwościom wspaniale sprawdza się  w zbiornikach z rybami i żółwiami wodnymi, gdzie usuwa zanieczyszczenia i amoniak. Dodatkowo pełni funkcję złoża biologicznego,  co prawda nie osiądzie na nim tyle pożytecznych bakterii jak na ceramice, ale faktem jest że pełni także funkcje biologiczną.

Producent:
Zapytaj o produkt